Ve volném běhu byl Rolland senzační vítěz

SCHLADMING. Marion Rollandová se stala pouze druhou Francouzkou v historii, která vyhrála sjezd na mistrovství světa v alpském lyžování. V rakouském Schladmingu šokovala 30letá rodačka z Les Deux Alpes konkurenci a dosáhla největší úspěch své kariéry.

V konečném hodnocení sjezdu odsunula na 2. příčku o 16 setin sekundy Italku Nadiu Fanchiniovú, bronz vybojovala se ztrátou 7 desetin sekundy Němka Maria Höflová-Rieschová, která v Schladmingu získala už zlato v superkombinaci.

Höflová-Rieschová se nestala druhou ženou historie po Anji Pärsonová, která vyhrála na jednom šampionátu zlato ve sjezdu i v kombinaci. V Schladmingu obhájila bronz z Ga-Pa 2011. suverénka této sezóny Tina Mazeová ze Slovinska skončila sedmá.Elsebeth Görgl, první obránce, se umístil na 10. pozici. Slovensko nebylo zastoupeno ve skupině žen.

Rollandová se vypořádala nejlépe se všemi nástrahami 3050 m dlouhé sjezdovky Streicher, na níž bylo množství terénních nerovností. Na trati s převýšením 708 m se jí dařilo již během loňského finále Světového poháru, skončila na ní ve sjezdu druhá, což je jedno z jejích dvou pódiových umístění v bojích o křišťálový glóbus v kariéře.

sjezdařských výkonnost Rollandovej v této sezóně rostla, v Lake Louise skončila v této disciplíně 10.A 22, Val d’Isere byl odkloněn, Santk Antone osm a Cortine d’Ampezzo ve čtvrtém místě na mistrovství světa.

Rolland se stala nejstarším mistrem světa za den, překonala rekord Elisabeth Görgla, který vyhrál v roce 2011 ve věku 29 a 358 dní. Z Francie získala zlato na mistrovství světa v disciplíně královského slalomu Marielle Goitschel v roce 1966 v Chile’s Portille. Nedělní přestávka muselo být několikrát přerušeno, protože Stefanie Moser, Veronique Hronek, Dominique Gisin a Daniela Merighetti měli vážné pády. Výsledky

1. Marion Rolland (Fr.) 1: 50,00 min,

2. Nadia Fanchini (Tal.) +0,16,

3. Maria Höflová-Rieschová (DE) +0,70,

4. Nadja Kamerová (Švýcarsko) +0,74,

5.Julia Mancusová (USA) +0,85,

6. Stacey Cook (USA) +0,91,

7. Tina Maze (Slovinsko) +1,21,

8. Andrea Fischbacher (Rakousko) +1.23

9. Elena Fanchini (Tal.) +1.45,

10. Elisabeth Görgl (Rakousko) +1.48.